V poslednú sobotu pred Mikulášom, 5.12.09,  bolo na umelej tráve na štadióne OTJ rušno. Odohral sa tam zápas medzi žiakmi a ich rodičmi. Bol to vlastne rozlúčkový zápas s rokom 2009, ktorý sa už stáva tradíciou. Účasť mladých futbalových nádejí a ich rodičov bola takmer stopercentná. Takisto okolo hracej plochy sa tiesnilo niekoľko divákov, medzi ktorými mali prevahu skôr ženy, resp. dievčatá a tiež náhodný okoloidúci si nenechali ujsť tento zaujímavý zápas. Hralo sa 2×35 minút s počtom hráčov 5+1 na oboch stranách.

Keďže pred rokom sa podarilo zvíťaziť rodičom rozdielom desiatich gólov, bol ich optimizmus namieste. No samotný zápas a vývoj skóre ich rýchlo vrátil späť do reality. Skóre 2:0, 4:1, 7:4, 8:5, všetko v prospech žiakov, jasne naznačovalo, ktoré mužstvo začalo lepšie. Určite treba pripomenúť, že za takýto vývoj zápasu mal veľkú zásluhu Peťo Košinár v bráne, ktorý svojimi zákrokmi privádzal rodičov do zúfalstva. Nejeden krát sa už zdalo, že lopta nemôže skončiť inde ako za jeho chrbtom, ale situácia dopadla inak, ako si to želal zakončujúci hráč a jeho spoluhráči.

Na prestávku odchádzali hráči za stavu 10:6 pre žiakov. Na aktérov zápasu čakal teplý čaj, pričom z toho, ktorý bol pripravený pre rodičov, sa šírila aróma, ktorá pripomínala vôňu rumu. Zdá sa, že čaj rodičov dostatočne povzbudil a do druhého polčasu nastúpili odhodlaní zvrátiť stav, ktorý sa zatiaľ nevyvíjal podľa ich predstáv. Zápas v druhom polčase pokračoval vo vysokom tempe. Najväčšou hrozbou bol pre žiakov ich tréner Pavol Šiška, na ktorého hre bolo vidieť, že hrá druhú ligu za OTJ. Takisto aj niektorí jeho ďalší spoluhráči donedávna hrávali futbal aktívne. Aj podľa tohoto možno skonštatovať, že žiaci mali proti sebe mužstvo, ktoré malo svoje kvality. A práve aj vďaka tomuto sa nakoniec podarilo rodičom náskok svojich ratolestí znížiť a nakoniec sa zápas skončil spravodlivou remízou, s ktorou boli spokojní asi všetci. O celkovom víťazovi sa nakoniec rozhodlo v penaltovom rozstrele, kde boli úspešnejší rodičia, ktorí zvíťazili v pomere 2:1. Ale ako to už v takýchto zápasoch býva, výsledné skóre nehrá až takú významnú rolu, veď na prvom mieste je niečo úplné iné.

Táto akcia priniesla všetkým zúčastneným pekný športový zážitok a hlavne tí mladší ukázali, že ich futbal baví a ak budú na sebe pracovať ako doteraz, tak v budúcnosti ešte o nich budeme počuť. Úplnú pohodu trošku narušilo zranenie Tomáša Blahutu, ktorý sa na pozápasové posedenie vrátil so sadrou na pravej nohe. Tam už na neho čakala pizza, pepsi a ďalšie dobroty, ktoré klub pripravil pre svojich najmladších hráčov. Všetci zúčastnení si vypočuli príhovor k hráčom od Igora Kirku, trénera Pavla Šišku ako aj vedúceho mužstva Ľ. Madra.

Prezident klubu, Igor Kirka, sa chlapcom poďakoval za ich účinkovanie v práve skončenej sezóne. Takisto im pripomenul, že aj keď hrajú “len” okresnú súťaž, musia na sebe pracovať, lebo perspektívu v Moravanoch majú, veď dorast hrá IV.ligu a muži dokonca II.ligu a vlastne keby aj oni postúpili, tak by hrávali III.ligu. V nej mohli hrať aj túto sezónu, keďže sa krajská súťaž, v ktorej doteraz hrávali, zrušila, len sa pre nedostatok hráčov nepodarilo vytvoriť dve mužstvá, starších a mladších žiakov, čo je podmienka pre účinkovanie v III. lige. Tiež im nezabudol pripomenúť, že najdôležitejšia zostáva stále škola a zaspomínal si aj na svoje žiacke roky, keď sa stávalo, že ak niektorý mladý futbalista zanedbal školu a mal zlé výsledky, nemohol chodiť na tréningy až pokiaľ si v škole nezlepšil známky. Tých starších, pre ktorých je táto sezóna poslednou, ktorú budú hrať za žiakov a po nej prejdú do dorasteneckej kategórie, upozornil, že to medzi staršími chalanmi nebudú mať jednoduché, konkurencia bude veľká, ale poctivým prístupom k futbalu sa určite presadia. Ako však pripomenul, stáva sa, že niektorí chlapci nemajú chuť a vôľu na sebe tvrdo pracovať a potom sa neraz stáva, že ich častejšie vídať v miestnom hostinci ako na tréningu a tým sa ich kariéra zvyčajne končí.

Po príhovoroch prišlo na rad odovzdávanie spomienkových predmetov, čím boli zarámované fotografie jednotlivých hráčov a veľká čokoláda od Mikuláša. Večer pokračoval družnou debatou, počas ktorej tréner oznámil, že tréningy budú nasledujúce dva týždne dobrovoľné, potom príde na rad prestávka a 11. januára začína zimná príprava na jarnú časť sezóny, počas ktorej sa chlapci nebudú len snažiť udržať aktuálne druhé miesto, ale urobia všetko preto, aby súťaž vyhrali a teda sa dostali pred Veľké Orvište, na ktoré strácajú iba dva body. Útulná spoločenská miestnosť na štadióne sa po nejakom čase postupne vyprázdnila, pričom všetci odchádzali s pocitom, že to všetko, čo do futbalu počas celého roku dali, či už rodičia alebo samotní futbalisti, malo zmysel. Všetci sa takisto mohli presvedčiť, že klub sa snaží vytvoriť pre chlapcov čo najlepšie podmienky a teda záleží už len na nich samotných ako to zúročia pri svojom futbalovom raste.

Leave a comment