Moravany nad Váhom, obec poblíž Piešťan, ktorá má 2179 obyvateľov, preslávili aj viacerí športovci. Stolní tenisti Hulmanovci a Mackovci, horolezci Plulík a Čech, ktorý ako prvý Slovák vystúpil na Kilimandžáro, atlét Javorka, či nohejbalisti Raušlovci, Gonovci, Hulmanovci i Miškech.

Ale aj futbalisti, ktorí sa chystajú na svoju už tretiu druholigovú sezónu, sú pýchou Moravian. Niet na Slovensku menšej obce, ktorá by hrala tretiu najvyššiu súťaž. Veľkým fanúšikom je aj starosta Peter Hulman.

„Futbal som síce nehrával, ale rád sa naň chodím dívať,“vraví tento muž, ktorý je vo funkcii už od roku 1998.

A hráči OTJ robia radosť aj nemu. Zatiaľ čo v premiérovej sezóne v II. lige skončili štrnásti, v tej uplynulej obsadili už 5. miesto, keď nazbierali o 15 bodov viac.

VÝBORNÁ PARTIA

Stanislav Piovarči sa za tri a pol roka v drese Moravian tešil už z dvoch postupov.

Sme výborná patria, to je základ nášho úspechu,“ vraví tento 28-ročný obranca a na dôkaz svojho tvrdenia súka ako z rukáva jednu úsmevnú príhodu za druhou. Napríklad…

…na jar sme po jednom domácom zápase zabudli na štadióne majiteľa klubu pána Kirku. Keďže tohto veľmi vyťaženého človeka zmohla únava, išiel si do našej šatne na chvíľku zdriemnuť, no napokon zaspal ako drevo. Keď sa v noci prebral, nestačil sa čudovať, že nie je vo svojej posteli…“

Alebo… Keď prvý polčas jarného domáceho zápasu s „béčkom“ trnavského Spartaka prehrali Moravania 1:3, napálený Igor Kirka sa pobral domov. Nepochybne ľutoval, domáci totiž napokon tento súboj ako remeň vyhrali 5:4.

Vždy by tak mal urobiť, keď prehrávame,“chichúňa sa 26-ročný obranca Dávid Chebeň, odchovanec trenčianskej Ozety Dukla, ktorý hrával aj v Piešťanoch, Novom Meste nad Váhom, Hornej Strede a Nemšovej, no ktorý si v minulej sezóne pre zranenia až štyri mesiace nezahral.

CITRÓNY A PIVO

Od zimy trénuje Moravany tréner Miloš Lintner, ktorý sa ako aktívny hráč posúval z útoku až do obrany, ktorá mu viac svedčala. Hrával za Trenčín, Petržalku, Komárno i Bánovce nad Bebravou. Keď viedol trenčiansky dorast, prešli jeho rukami takí hráči, akými dnes sú Hološko, Ivana, Brezinský, Piaček, Škrtel i Otočka. Keď pôsobil ako asistent prvého kouča v Karvinej, bol pri dvoch postupoch mužstva. Z kamarátov mu nikto nepovie inak ako „Citrón“.

To preto, lebo do kabíny som nosieval citróny a pred tréningami som ich jedol. Túto prezývku zdedili aj moji synovia,“smeje sa Miloš Lintner, ktorý na meniny dostal od svojich zverencov prepravku piva a – kilogram citrónov…

SPOMIENKA NA KROUPU

Po tom, čo v zime odišlo až deväť hráčov, prebudoval mužstvo. Napriek tomu dosiahlo najlepšie umiestnenie v 80-ročnej histórii klubu. „Vďaka pánovi Kirkovi máme vytvorené výborné podmienky a hráči tvoria dobrú partiu, s ktorou je radosť robiť,“ pochvaľuje si tréner, z ktorého si bývalí spoluhráči uťahujú, že niet kosti, ktorú by nemal zlomenú.

Bol som tvrdý, tam, kam niekto nedal ani nohu, pchal som hlavu. Len nos som mal sedemkrát zlomený, ak by som vymenoval všetky moje zranenia, nestačila by vám novinová strana. Keď mi Brňan Karel Kroupa úderom lakťa ľavú čeľusť zlomil a pravú nalomil, niekoľko týždňov som jedol len cez slamku…“

Lintnerov 25-ročný syn Tomáš bol futbalovým brankárom, venoval sa aj kulturistike a v dnes je fyzioterapeutom v MŠK Žilina. Starší, 31-ročný vynikajúci hokejista Richard, majster sveta z roku 2002, má s manželkou majú tri deti. Päťapolročné dvojčatá Simonka a Nikolka sa narodili vo Švédsku, počas Richardovho účinkovania v Modo, osemročná Kristínka v Nashville. „Mám tri vnúčatá z dvoch svetadielov, tak s tým sa nemôže pochváliť každý,“ chváli sa šťastný dedo.

Majiteľ a prezident klubu IGOR KIRKA je búrlivák

Dve životné lásky, Danka a futbal

Igor Kirka je šéfom klubu od roku 1991. Futbal miluje, zápalisto o ňom dokáže debatovať celé hodiny. Je to najmä zásluha tohto bývalého dlhoročného stredopoliara a stopéra Moravian, ktorý ukončil kariéru v štyridsiatke, že mužstvo to dotiahlo až do II. ligy.

V mojom rozlúčkovou zápase som Tovarníkom strelil štyri góly, tri z nich hlavou,“ smeje sa.

Futbalu venuje takmer všetok svoj voľný čas.

Našťastie mám okolo seba nielen skvelých spolupracovníkov, ale aj trénera a hráčov, s ich pomocou ľahšie prekonávame problémy. Víťazstvá a úspechy sú sladké, no k futbalu patria aj prehry a sklamania. Práve tie sú hnacím motorom do ďalšej práce, dodávajú nám novú energiu a posúvajú vpred.“

Polovica hráčov pracuje v jeho firme, ktorá v neďalekých Piešťanoch vyrába betónové prefabrikáty. Na ligové zápasy chodieva v Moravanoch okolo 600 fanúšikov. V spolupráci s obcou sa v posledných rokoch preinvestovalo pri prestavbe štadióna takmer pol milióna eur (15 miliónov korún) a stálo to za to.

Igor Kirka prežíva zápasy veľmi intenzívne, priateľom odporúča, aby sa radšej držali stranou.

Som búrlivák, viem zvýšiť hlas, zakričať i zanadávať. No to len preto, aby naša ťažká robota nevyšla navnivoč, aby sme obci robili dobré meno a našim priaznivcom radosť.“

Aké plány majú Moravany do budúcej sezóny?

V prvom rade nám pôjde o to, aby sme z futbalu mali všetci radosť. Ak sa ale naskytne šanca na postup, pobijeme sa o ňu.“

S manželkou Dankou, ktorá pochádza z Moravian, majú dve deti. Syn Jakub, ktorý hráva za dorastenecké družstvo Moravian, ide v otcových šľapajach, dcéra Katarína sa dala v Piešťanoch na vodné pólo.

Pred svadbou som žene povedal, že mojou druhou láskou je futbal. Upozornil som ju, že ak na ňu bude žiarliť, utečiem jej. Nielenže nežiarli, ale na zápasy chodí so mnou,“ schuti sa zasmial 44-ročný Igor Kirka.

Pri príležitosti osláv 80. výročia organizovaného futbalu v Moravanoch, ktoré sa uskutočnili minulú sobotu, sme pripravili pre divákov bohatý športovo-spoločenský program. Samozrejme, že sme si spomenuli aj na tých, ktorí kládli základy futbalu v našej obci a šírili jeho dobré meno,“ vraví športový manažér klubu Roland Osvald.

Najskôr sa na trávniku predstavili starí páni Moravian a Banky, po nich odohrali Moravania prípravný zápas s Karvinou, účastníkom II. českej ligy, a zlatým klincom osláv bol exhibičný duel hviezd hokejovej NHL (Chára, Marián a Marcel Hossovci, Kopecký, Richard Lintner, Sekera, Radivojevič…a ako hosť Igor Kirka) proti Tango tímu zloženému zo športových redaktorov a komentátorov, ktorý sa skončil nerozhodne 4:4.

autor: RÓBERT ČAPLA

Leave a comment